Poliklinika Rakić
Interna medicina
Poliklinika Rakić Vam nudi potpunu kardiološku obradu:
Klinički pregled sa EKG, dijagnostički ultrazvuk srca, ergometrija (stres ekg), te Holter EKG i Holter tlaka (KMAT).
Uz kardiološku obradu, nudi se pregled interniste endokrinologa, kao i dijagnostička pretraga ultrazvuk štitnjače za odrasle, te ultrazvuka vratnih krvnih žila te krvnih žila ruku i nogu.
Kardiološki pregled: Prof.dr.sc. Drago Rakić dr.med., specijalist interne medicine, subspecijalist kardiolog
EKG / Elektrokardiogram
Elektrokardiogram je test koji snima električnu aktivnost srca. Sa svakim srčanim otkucajem električni impuls dovodi do kontrakcije srčanog mišića i krv se šalje u ostale dijelove tijela.
EKG radimo jer nam 12-kanalni EKG zapis daje brojne informacije i danas je neizostavan dio kardiološkog pregleda. Na primjer, preko EKG-a otkrivamo informacije o trenutnom srčanom ritmu i broju otkucaja srca.
Ključan je za donošenje mnogih kardioloških dijagnoza, posebno aritmija i ishemijske bolesti srca (akutni infarkt miokarda, preboljeli infarkt miokarda – ožiljak).
Osim toga može otkriti povećanje srčanih šupljina (pretklijetki), zadebljanje (hipertrofiju) klijetki i određena stanja predisponirajuća za iznenadnu srčanu smrt (npr. Wolf-Parkinson-White sindrom, sindrom produljenog QT intervala, Brugada sindrom).
Holter EKG
Holter EKG je poseban postupak praćenja rada srca tijekom 24 ili 48 sati. Korisniku se postavlja mali uređaj oko struka, a elektrode se pričvrste na prsa.
Glavne indikacije za snimanje holter EGK-a su aritmija, osjećaj lupanja srca, preskakivanja srca, bolovi u prsima te analiza rada elektrostimulatora srca.
Tijekom nošenja holter EKG-a korisnik provodi uobičajene aktivnosti (posao, fizičke aktivnosti, spavanje, uzimanje lijekova) i navike (pušenje, konzumacija kave). Čak se preporučuje izlaganje stresnim situacijama kako bi se registrirao mogući poremećaj ritma koji se pojavljuje u takvim okolnostima.
Prema uputama liječnika korisnik vodi dnevnik pacijenta o svim aktivnostima u danu kako bi se pokušala uspostaviti uzročno-posljedična veza između pojavljivanja simptoma i aktivnosti.
KMAT / Kontinuirano mjerenje arterijskog tlaka
Kontinuirano mjerenje arterijskog tlaka (KMAT) ili holter tlaka je dijagnostička pretraga kojom se kontinuirano kroz 24 sata mjeri arterijski tlak pacijenata u zadanim vremenskim intervalima (najčešće svakih pola sata danju i svakih sat vremena noću) uz mjerenje frekvencije srčanih otkucaja tj. pulsa.
Pacijent tijekom mjerenja obavlja svakodnevne aktivnosti, a nalazi se u poznatom okruženju kod kuće ili na radnom mjestu.
Ergometrija / elektrokardiogram u opterećenju
Ergometrija je pretraga koja pomaže pri postavljanju dijagnoze, ali i prognozi koronarne bolesti. Osim navedenog, ergometrija služi i za procjenu funkcionalnog kapaciteta, odnosno vježbačkih sposobnosti pojedinca.
Na pretragu bi trebalo doći ugodno odjeven, u obući koja omogućuje brzo hodanje. Nadležni liječnik, koji upućuje osobu na ergometriju, trebao bi savjetovati pacijenta o režimu uzimanja, odnosno eventualnog izostavljanja pojedinog lijeka.
Pretraga se izvodi na pokretnoj traci. Tijekom testiranja ispitanik se podvrgava standardiziranom, za dob i spol mjerljivom opterećenju. Opterećenje je kontinuirano i progresivno, sastoji se od više stupnjeva, a svaki stupanj traje tri minute.
Za vrijeme pretrage kontinuirano se prate EKG, arterijski tlak, srčana frekvencija; bilježe se promjene za vrijeme testiranja, ali i neposredno nakon prekida testa, odnosno „u mirovanju”.
Ultrazvuk srca / ehokardiografija
Ultrazvuk srca (ehokardiografija) je slikovna pretraga srca kojom se može dobiti informacija o izgledu i funkciji različitih srčanih struktura. Riječ je o bezbolnoj metodi koja nema rizika i kontraindikacija te se može ponavljati više puta. Vrlo je pogodna za praćenje srčanih bolesti kroz dulji vremenski period.
Ultrazvuk srca prikazuje strukture srca, klijetke i pretklijetke, zaliske kroz koje prolazi krv, strukture oko srca, način rada srca, početni dio aorte, te nam daje vrlo vrijedne informacije o stanju srca i njegovom radu.
Endokrinolog – dijabetolog
Prof.dr.sc. Slaven Kokić, dr.med., specijalist endokrinolog i dijabetolog
Pregled dijabetologa je subspecijalistički pregled i sastoji se od anamneze, fizikalnog pregleda po svim sustavima, te određenih laboratorijskih pretraga.
Svrha prvog pregleda je postaviti dijagnozu, a ako je bolest poznata od ranije evaluirati metaboličku regulaciju i dosadašnju terapiju, provjeriti postoje li kronične komplikacije i u kojoj su mjeri one razvijene, te postoje li istovremeno i druge bolesti koje mogu bitno utjecati na stanje organizma i terapijski izbor.
Na temelju anamneze i fizikalnog pregleda, te uvida u dostupnu dokumentaciju i laboratorijske nalaze donosi se novi terapijski plan uz informacije bolesniku o stanju njegove bolesti i prognozi, te dogovaraju kratkoročni i dugoročni ciljevi kontrole.